Coraz częściej porzucamy tradycyjne stacje telewizyjne na rzecz bogactwa filmów dostępnych w Internecie. Telewizor, niegdyś jeden z centralnych sprzętów w każdym domu, wydaje się powoli odchodzić do lamusa. Nie wszystkie filmy są jednak dostępne bezpłatnie. Zatem gdzie filmy za darmo online? Oferta dostępna legalnie i bezpłatnie w sieci jest nie do pogardzenia.
Platformy streamingowe – czym są?
Pomysł na streaming na żywo wyrósł w świecie graczy. Odkąd gry komputerowe zaczęły żyć własnym sieciowym życiem, wielką popularność zyskały relacje z rozgrywek na żywo. Do dzisiaj na YouTube takie streamingi biją rekordy popularności.
W wielu krajach, szczególnie azjatyckich, granie w gry komputerowe online stało się sportem, z konkursami i nagrodami dla zwycięzców. Nic w tym dziwnego, że także bardziej konwencjonalne dziedziny sportu sięgnęły po to narzędzie.
Nas jednak interesują filmy. I choć bez wątpienia Youtube, czy Twitch wręcz przytłaczają czasem ilością dostępnych materiałów, znajdziemy tam raczej tylko zajawki (trailery) filmów. Po same filmy musimy się wybrać na inne platformy.
W Polsce największymi platformami streamingowymi są Netflix i HBO Go, choć po piętach depcze im niedawno wprowadzony do naszego kraju Showmax. W każdej z nich obowiązuje abonament, więc o filmach za darmo raczej mowy nie ma. Ale warto zaglądać na ich strony, bo czasem można trafić na ofertę testowego dostępu.
Serwisy VOD – jak to działa?
VOD, czyli Video on Demand (wideo na żądanie) to nic innego jak internetowe wcielenie dobrze nam znanych wypożyczalni kaset wideo, a potem płyt DVD. W sieciowej odsłonie działają na tej samej zasadzie: płaci się za dostęp do konkretnego tytułu. Ale wiele z nich oferuje także filmy za darmo.
Wybór darmowych tytułów jest różny i różne są zasady ich wyświetlania. Mogą to być klasyki polskiego kina, ale można też znaleźć nowsze produkcje, nie tylko polskie. Nieco osobną kategorią są filmy dokumentalne.
Takie filmy są znacznie częściej dostępne bezpłatnie. Wynika to albo ze sposobu finansowania produkcji filmu, albo z decyzji reżysera – jeśli uzna poruszany temat za ważny, na tyle, że bardziej zależy mu na dotarciu do szerszej publiczności, wówczas może zdecydować się na udostępnianie wyników swojej pracy nieodpłatnie.
Warto też śledzić kalendarz festiwali filmowych. Często jest tak, że festiwalowe tytuły są dostępne nieodpłatnie w różnych serwisach VOD, ale np. tylko w czasie trwania festiwalu lub z innym ograniczeniem czasowym. Dodatkowym plusem takiej współpracy jest to, że możemy obejrzeć wartościowe tytuły, które raczej nie znajdą się w komercyjnych multipleksach.
Często bezpłatny dostęp okupiony jest koniecznością oglądania reklam. Ale są też serwisy poświęcone popularyzacji kultury, gdzie znajdziemy wiele wartościowych pozycji. A ich oglądania nie będą nam przerywać podkręcone dźwięki zachwalające ten, czy inny produkt.
Wszystkie kanały TV w sieci
Stacje telewizyjne już dawno zwróciły uwagę na potęgę Internetu. Obecnie wiele kanałów telewizyjnych jest dostępnych w sieci, często nieodpłatnie. Dotyczy to szczególnie programów informacyjnych i publicystycznych. Ciekawe jest także to, że widać także odwrotną ścieżkę: sieciowe serwisy informacyjne, dotychczas bardziej koncentrujące się na tekście i dźwięku, tworzą obecnie także własne kanały telewizyjne. Choć do rozmiarów głównych graczy im jeszcze daleko.
Nas jednak interesują filmy. A w tej kwestii niemal każda stacja ma inną strategię. W niektórych podobnie jak w serwisach VOD, filmy za darmo to forma promocji i monetyzacji naszego zainteresowania za pomocą reklam. W innych kwestia opłaty za dostęp zależy od tego, jak stary jest dany tytuł. Na przykład pierwszy sezon popularnego serialu może być dostępny za darmo, ale już za kolejne sezony trzeba zapłacić.
Stacje, które koncentrują się na kinie niszowym czy dokumentalnym, także różnią się podejściem do płatności. Bywa, że najnowsze, głośne dokumenty udostępniają wyłącznie za opłatą, wychodząc z założenia, że chęć obejrzenia tytułu, o którym wszyscy mówią, będzie w nas silniejsza od troski o stan naszego portfela. Inne stosują strategię podobną do serwisów VOD: owszem, filmy bywają dostępne za darmo, ale tylko w ograniczonym przedziale czasu.
Podsumowując, oglądanie filmów za darmo online może wymagać nieco poszukiwań i trzymania ręki na pulsie. Ale wytrwali poszukiwacze zawsze znajdą coś dla siebie. Telewizja internetowa pozwoli nam na swobodną możliwość obejrzenia wielu filmów czy seriali.