Telewizja w sieci

Standardowa i tradycyjna telewizja powoli odchodzi już do lamusa. Wybór kanałów jest dość ograniczony. Czy nie byłoby lepiej, gdyby oglądanie telewizji przypominało przeglądanie Internetu? Abyś mógł wybrać program, który chcesz oglądać, kiedykolwiek i gdziekolwiek? To jedna z obietnic IPTV (Internet Protocol Television), który wykorzystuje technologię internetową do dostarczania programów telewizyjnych „na żądanie”.

Co to jest IPTV?

Z punktu widzenia oglądającego telewizję IPTV jest bardzo proste: zamiast odbierać programy telewizyjne jako sygnały nadawane do domu z anteny dachowej, anteny satelitarnej lub kabla światłowodowego, można je przesyłać strumieniowo (pobierane i odtwarzane prawie jednocześnie) przez twoje połączenie internetowe. Oglądasz program na swoim komputer lub z set-top box (rodzaj karty, która mieści się między połączeniem internetowym i istniejącym odbiornikiem telewizyjnego dekodowania sygnałów przychodzących, więc twój telewizor może wyświetlać programy internetowe). Możesz oglądać programy, które były nadawane w kilkunastu różnych kanałach telewizyjnych i radiowych w ciągu ostatnich siedmiu dni (i czasami dłużej), a także filmy online, gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Z punktu widzenia nadawcy lub firmy telefonicznej IPTV jest nieco bardziej skomplikowane. Potrzebujesz wyrafinowanego systemu przechowywania wszystkich filmów, które chcesz udostępnić, oraz interfejsu w stylu internetowym, który pozwala ludziom wybierać programy, które chcą. Po wybraniu programu przez widza musisz mieć możliwość zakodowania pliku wideo w odpowiednim formacie do przesyłania strumieniowego, osadzać reklamy (zwłaszcza jeśli program jest bezpłatny) i przesyłać strumieniowo przez Internet do dowolnej osoby. Co więcej, musisz dowiedzieć się, jak to zrobić, aby zapewnić niezmiennie wysoką jakość obrazu (zwłaszcza jeśli dostarczasz reklamy z programowaniem – ponieważ tego na pewno oczekują Twoi płacący reklamodawcy).

Trzy rodzaje IPTV

IPTV występuje w trzech różnych wersjach. Pierwszy rodzaj – i ten, którego prawdopodobnie już używasz – nazywa się wideo na żądanie (VOD) . Dzięki usłudze wybierasz program telewizyjny lub filmy online, który chcesz oglądać. Jest też inny rodzaj IPTV, gdzie udostępnia programy z ostatniego tygodnia online za pomocą internetowego odtwarzacza strumieniowego. Ten rodzaj usługi jest czasem nazywany przesuniętym w czasie IPTV, ponieważ oglądasz zwykłe, zaplanowane transmisje w dogodnym dla ciebie czasie. Trzeci rodzaj IPTV polega na nadawaniu programów telewizyjnych na żywo przez Internet podczas ich oglądania – więc jest to IPTV na żywo lub jednoczesna transmisja IP. Wszystkie trzy formy IPTV mogą działać przy użyciu komputera i zwykłej przeglądarki internetowej lub (dla znacznie lepszej jakości) dekodera i zwykłej telewizji cyfrowej. Wszystkie trzy mogą być dostarczane albo przez publiczny Internet lub za pośrednictwem zarządzanej, prywatnej sieci, która działa zasadniczo w ten sam sposób.

Spersonalizowana telewizja interaktywna

Tradycyjna transmisja telewizyjna oznacza przekazywanie informacji w jedną stronę, ale łączenie obrazów telewizyjnych i wideo z Internetem otwiera znacznie bardziej interaktywne wrażenia, gdy informacje płyną w obu kierunkach. Jesteśmy już przyzwyczajeni do programów telewizyjnych, w których ludzie dzwonią, aby głosować na swoje ulubione filmy, ale w przyszłości, gdy programy telewizyjne będą dostarczane online, możemy spodziewać się znacznie większego zaangażowania w oglądane programy. Zamiast prezenterów telewizyjnych rozmawiających z widownią na żywo liczącą kilkaset osób w studio, będą rozmawiać z widownią na żywo złożoną z tysięcy lub milionów widzów, którzy mogą przesyłać natychmiastowe informacje zwrotne. Będziemy mogli zadawać pytania, a prezenter odpowie na nie kilka minut później.